1/43 "YILDIZ" DERLEMESİ VE YENİ GELEN SCHUCO LP608 (MB özel)

Yetkili: BuRaK-B, G.HEPARSLAN

1/43 "YILDIZ" DERLEMESİ VE YENİ GELEN SCHUCO LP608 (MB özel)

İletiYazar: Kenan Şavklı » 27 Arl 2011, 04:38

Herkese selamlar...

Festival haftasının son iki gününün burukluğunu yaşamıyor değilim; çünkü zamansızlıktan dolayı, paylaşımlarım layıkıyla tam istediğim gibi olamadı. Ama müthiş yorumlarınız göğüs kabartıyor gerçekten...

Yıldız'ın bir de 1/43 yanı var tabi ki ve özellikle Mercedes-Benz alıp da; en azından bir tane en sevdiğinnden 1/43 de edinmeyen hemen hemen yoktur diye düşünüyorum. İşte Schuco'nun ayıla bayıla seyrettiğim parçalarından bir kamyon; LP608 "Mercedes Benz Service"... Genel olarak anlatmak gerekirse Schuco'nun bazı daha az detaylı modellerinden kesinlikle değil; U404S modelleri kadar zeönilmiş ve mikro logolara varana kadar eksiksiz. Ben çok beğendim ve LP608 efsanesinin, umarım 1/18 çeşitleri de çıkar da bayram ederiz. Çünkü devasa bir parça değil; o yüzden neden olmasın bir süpriz yapılabilir diye tahmin ediyorum...

Başka hiçbir yorum yapmadan, 1/43 LP608 ve muadilleriden oluşan 1/43 cümbüşüyle sizleri baş başa bırakıyorum. İyi seyirler...

Bu bir dealer model ki gri kutusu da bunu teyit ediyor; ürün Modelissimo'dan aldığım 1/18 Schuco VW T1 (yeşil gri) minibüs ile geldi... O'nun da paylaşımı, yıldız geçitinden sonra olacak inşallah...
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Re: 1/43 "YILDIZ" DERLEMESİ VE YENİ GELEN SCHUCO LP608 KAMYO

İletiYazar: alemankara » 27 Arl 2011, 04:44

Kenan Abi gerçekten kaliteli bir koleksiyona sahipsin nazar değmesin Abi..:)
......................................ÇİRKİN.......................................
Resim

mesaj için alemankara arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
alemankara
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: hasan
1/18 Model Sayısı: 6
1/24 Model Sayısı: 5
- / -- Model Sayısı: 16
Toplam Model Sayısı: 27
Rep Puani: 1990
alemankara rep puani yokalemankara rep puani yokalemankara rep puani yokalemankara rep puani yokalemankara rep puani yokalemankara rep puani yokalemankara rep puani yokalemankara rep puani yok

İletiYazar: srht » 27 Arl 2011, 04:46

Enfes güzellikteler Kenan abi! Bu Schuco markasının sanırım fanı olmaya başladım diyebilirim! Zira özellikle yaptıkları 43 ticariler insanı kendisine hayran bırakan türden oluyor..

Unimog servis kamyonuyla çok güzel bir 2'li olmuş. Ayrıca kasadaki "Mercedes-Benz" yazısı da tam da dönemini yansıtıyor karakter/baskı olarak..

Ama bu güzellikler insanı ciddi anlamda cezbediyor ve iyi ki başlamışım bu seriye diyorum..

Hayırlı olsun der ve festival kapsamında yaptığın değerli paylaşımlar için şahsım adıma da teşekkür ederim.:)
Resim

mesaj için srht arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5630
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 27 Arl 2011, 04:57

alemankara yazdı:Kenan Abi gerçekten kaliteli bir koleksiyona sahipsin nazar değmesin Abi..:)

Çok teşekkür ederim kardeşim, hobimiz herşeyimiz gerçekten, dua nitelikli iyi dileklerine teeşkkür eder, gönlünce modeller dilerim sevgili Hasan...

srht yazdı:Enfes güzellikteler Kenan abi! Bu Schuco markasının sanırım fanı olmaya başladım diyebilirim! Zira özellikle yaptıkları 43 ticariler insanı kendisine hayran bırakan türden oluyor..

Unimog servis kamyonuyla çok güzel bir 2'li olmuş. Ayrıca kasadaki "Mercedes-Benz" yazısı da tam da dönemini yansıtıyor karakter/baskı olarak..

Ama bu güzellikler insanı ciddi anlamda cezbediyor ve iyi ki başlamışım bu seriye diyorum..

Hayırlı olsun der ve festival kapsamında yaptığın değerli paylaşımlar için şahsım adıma da teşekkür ederim.:)

Serhat 43 iyidir iyi... Hem de Schuco ve bir de ağır vasıta-ticari ise Schuco ömre ömür katar... :yuppi: Seriye belli çerçevedeki alımlarla keyifle devam et kardeşim; keyfi gerçekten çok büyük... Alımdaki vitrini hazırlatınca hepsini bir arada çekerek paylaşmayı iple çekiyorum gerçekten.
Teşekkür ederim yorumun için, sevgiler...
Resim

mesaj için Kenan Şavklı teşekkür aldı- 2:
alemankara, srht
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Re: 1/43 "YILDIZ" DERLEMESİ VE YENİ GELEN SCHUCO LP608 (MB ö

İletiYazar: nossam » 27 Arl 2011, 05:02

Abi 302 den mi bahsetsem Unimog'lardan mı bahsetsem bilemedim,insan bakmaktan kendini alamıyor... :smile:
IMPOSSIBLE IS NOTHING...
Resim

mesaj için nossam arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
nossam
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Samet YILDIRIM
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 46
1/32 Model Sayısı: 10
- / -- Model Sayısı: 8
Toplam Model Sayısı: 40
Rep Puani: 1675
nossam rep puani yoknossam rep puani yoknossam rep puani yoknossam rep puani yoknossam rep puani yoknossam rep puani yoknossam rep puani yok

İletiYazar: srht » 27 Arl 2011, 05:49

gearbox yazdı:
srht yazdı:Enfes güzellikteler Kenan abi! Bu Schuco markasının sanırım fanı olmaya başladım diyebilirim! Zira özellikle yaptıkları 43 ticariler insanı kendisine hayran bırakan türden oluyor..

Serhat 43 iyidir iyi... Hem de Schuco ve bir de ağır vasıta-ticari ise Schuco ömre ömür katar... :yuppi: Seriye belli çerçevedeki alımlarla keyifle devam et kardeşim; keyfi gerçekten çok büyük... Alımdaki vitrini hazırlatınca hepsini bir arada çekerek paylaşmayı iple çekiyorum gerçekten.
Teşekkür ederim yorumun için, sevgiler...

Kesinlikle abiciğim; o tadı aldım. Bırak(a)mam artık.. :wasntme:

Bu arada abi ilk mesajında dediğin şeyi şimdi bir kez daha düşündüm de.. LP608 boyutlarıyla minimal bir kamyon. Günümüz Iveco'ları gibi diyelim. Senin de dediğin gibi bu boyut avantajından ötürü 1:18 ölçekte üretilirse ortalık şenlenir diyorum resmen.. :tey:
Resim

mesaj için srht arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5630
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 27 Arl 2011, 08:35

Cennet mübarek. :x: :inlove: :nazar: :yeah:
Modelcilik bir tutkudur...

mesaj için Serdar Gökhan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 13
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 98
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 121
Rep Puani: 3895
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: oguzhandincel » 27 Arl 2011, 10:06

Kenan abi sen böyle mükemmel detaydaki modelleri müklemmel anlatımın ve karelerinle paylaştıkça ben ne koleksiyonu yapıyorum sorusunu kendime soruyorum her seferinde."Kenan abi bizi utandırma" :grin: :lol: Sloganıyla teşekkür etmek ve hayranlığımı bir kez daha belirtmek istiyorum.Saygılar abicim :sapka: :sapka: :sapka:
Resim

mesaj için oguzhandincel arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
oguzhandincel
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Oguzhan DINCEL
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 25
1/43 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 65
Rep Puani: 1325
oguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yok

İletiYazar: gokhan derli » 27 Arl 2011, 10:31

Keanan, artık 'Müthiş, süper, mükemmel' gibi kelimeleri yazmaktan sıkıldım.. Berbat modellerin var.. :lol: Valla yine kendimi tutamayacağım, süper modeller. Hangisini beğeneceğimi şaşırdım, resimler aşağıdan geldikçe, 'Bu güzelmiş, yok bu daha güzelmiş, bu da güzelmiş' diye diye baktım.. Ama vagondaki Unimog'lar ile eskitilmiş Unimog' a daha bir bayıldım. Ellerine, emeklerine sağlık kardeşim.. :+1:
Resim

mesaj için gokhan derli arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
gokhan derli
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan
Toplam Model Sayısı: 1590
Rep Puani: 3930
gokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yok

İletiYazar: E.Uca » 27 Arl 2011, 10:44

Kenan senin modellerine hayran olmamak elde değil. Böyle güzel modelleri gördükçe insan bu hobiye daha sıkı sarılıyor. Bir nevi bizim gibi hobidaşlarına örnek olarak gösterilecek bir koleksiyonun ve kişiliğin var.
Özellikle modeller için yaptığın açıklamalar ve yorumları uzun uzun yazman gerçekten insanı onure ediyor.
Hep böyle kalman ve bu hobiye hep bu şekilde devam etmen dileğiyle tebrik ediyorum seni...
Ağrı'dan selamlar....(mektup gibi oldu) :lol:

mesaj için E.Uca arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
E.Uca
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: ERMAN
1/18 Model Sayısı: 7
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 11
1/43 Model Sayısı: 52
1/64 Model sayısı: 98
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 4
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 184
Rep Puani: 6500
E.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 27 Arl 2011, 13:05

Schuco olunca tadından yenmiyor.
Kenan, fotoğraflarınla, bu harika güzellikleri, bir kez daha bizlere yaşattığın için teşekkürler Kardeşim.
Tren taşıyıcının üzerindeki UNIMOG'lar gerçekten can alıcı. Ayrıca Almanya Milli Takımı otobüsüne hayran olduğumu söylemeden edemeyeceğim.
Kendin modladığın UNIMOG ise ayrı güzellikte. Hala bendeki fotoğrafına hayran hayran bakarım.
Muhteşem güzellikteki paylaşımların hiç bitmesin... :f:

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 116
1/64 Model sayısı: 500
Toplam Model Sayısı: 116
Rep Puani: 19255
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: camorenesi » 27 Arl 2011, 14:32

Kenan üstad koleksiyonunuza nazar değmesin. :nazar:

İşten yorgun geldiğiniz zaman bir fincan kahve ve yanında güzel bir çikolata ile modellerinizi mıncıkladığınızı veya hayran hayran baktığınızı iyi biliyorum. :sun: Nerden mi biliyorum çünkü bu denli bir bağlılık ve tutku direk bunu düşünmeme sebep oluyor.Aslında yazacak bir çok şey var ama ben bu düşüncelerimi günün birinde bir buluşmaya saklıyorum. :friends:

Dedem zamanında Mercedes'e 20 yılını vermiş.Almanya'da Stutgarttaki fabrikada "D" serilerinin kapı montaj hattında çalışmış.Amcam 15-16 yıl Mercedes Tırlardan hiç inmedi Almanyada.Daha sonra oda Stutgarttaki fabrikada "S" serilerinin montaj hattında çalıştı.Abim oda şu an Mercedes,Bmw,Opel,Ford,Audi'ye parça imal bir firmada çalışıyor.Çiziyor-kalıplıyor ve birebir gidip o güzelim makineleri mıncıklıyor. :sun: En son anlattığı olay çok güzeldi.Bir parçayı denemek için bir garaja gidiyor.Aracın etrafında 4 güvenlik ve bir de garaj müdürü.Araç Maybach 62 :shocked2: Bir arap şeyhi için özel sipariş üzerine üretilmiş.Buraya kadar herşey normal ama amortisör yayları altından kaplama deyince ben diyecek bişey bulamadım. :shocked2: :shocked3:

Konuyu sabote etmek gibi olmasın ama seveceğini düşündüğüm bir kaç güzel resim üstad.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Resim

mesaj için camorenesi teşekkür aldı- 2:
Emre E., Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
camorenesi
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Eren CELIK
1/24 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 111
- / -- Model Sayısı: 165
Toplam Model Sayısı: 314
Rep Puani: 4920
camorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yok

İletiYazar: Eray KIVRAK » 27 Arl 2011, 14:45

Kenan abi çok sağlam parçalar var gerçekten.
Özellikle 302 ve turuncu Unimog'a bayıldım.
İyi günlerde sergile hepsini. :coffee:
Resim

mesaj için Eray KIVRAK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Eray KIVRAK
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

İsim: Eray KIVRAK
1/18 Model Sayısı: 36
Rep Puani: 5825
Eray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yok

Sonraki

MERCEDES

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir