gidişat

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: gidişat

İletiYazar: MAKOSHARK » 02 Eyl 2009, 22:36

Bu kadar güzel yorumdan sonra kısa ve öz şunu söylemek isterimki,biz bu hobiye gönül verdiğimiz sürece modelleri almaya devam edeceğiz fiyatlar biraz bizi bunaltsada yapacak başka birşey yok malesef...Son bir nokta bilmiyorum siz nasıl düşünüyorsunuz ama ben artık çok gerekmedikçe AUTOART almayacağım hem o kadar para verip hemde yarısından çoğu plastik olan model istemiyorum raflarımda nedenide biz Diecastciyiz plastik modelci değil...Saygılarımla
Resim
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: Eran » 02 Eyl 2009, 23:15

Deniz abi ve tüm abilerim ağzınıza sağlık hepinizin her bir kelimesini tek tek okudum ve ne yazık ki bize de tüm modelcilere olduğu gibi fatura çıktı... Memlekette denildiği gibi herşey ters işliyo, ben hala çoğu şeye anlam veremiyorum.. Bazen bir iş yapıyoruz herhangi bir kimseyle ama iş olurken ben 'ya şurası söyle olmalıydı abi niye öyle yaptı ki şimdi bu adam bunu' diyorum.. Herkes kendine göre yasa çıkarmış bu memlekette, herkes karşısındakine kendi yasasını kabul ettirmeye çalışıyor.. Gençlere bakıyorum yaşıtlarıma hepsine acıyorum hepsinde bi boşvermişlik, iki sonrasını düşünmeme var.. Işte bu adamlar gelecekte bu pis düzeni maalesef daha katı bir rejimle bizlerin önüne sunucaklar.. Nasıl önlem alıncak bilmiyorum ama sadece diecast sektörü tehlikede değil anlatmak istediğim.. Konu belki amacından çıktı özür diliyorum herkesten ama ben de gördüklerimi va düşündüklerimi hem bir modelci olarak, hem de bir insan olarak ortaya dökmek istedim..Affım olduysa özürlerinize sığınmak isterim..

Saygılar..

P.S. : Deniz abi sana katılıyorum, Integra Type-R model var elimde, tamponlarını pamukla siliyorum boyası çıkıyor.Welly değil Burago değil AA da bu sorun gözüküyor, Burago var yere düşürdüm bişey olmadı her yeri metal çünkü, kafaya atsan adamı öldürür cinsten herşeyi..Velsahıl kelam iki gündür yana yakıla onun boyasıyla uğraşıyorum.. Yazık onlara verilen paraya diyorum bazen.. Evet seviyoruz istiyoruz modelcilik yapmayı ama bi elleriyle şekeri uzatırken diğer birinin de çocuğun öbür eline iğneyi vurması gibi bi durumla karşı karşıyayız..Bu da herkesi olduğu gibi beni de gerçekten rahatsız ediyor modelci olarak... Atalarımızın da dediği gibi : Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık... :smile: :wondering:
Resim
Kullanıcı avatarı
Eran
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Erhan
1/18 Model Sayısı: 13
1/24 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1635
Eran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yok

İletiYazar: kadoku » 03 Eyl 2009, 11:27

Aslında bu konu çok hassas bir konu herkesin fikrine saygılıyım yanlız burada çoğumuz genel olarak Türkiyedeki model mağazalarını fiyatların y.dışından pahalı olduğu konusunda, eleştiriyoruz, aslında y.dışındaki siteleri incelediğinizde arada çok fark olmadığını rahatlıkla söyliyebilirim sadece y.dşındaki bazı siteler belli dönemlerde stoklarında yeni modellere yer açmak için stok fazlası eski modellerde ciddi indirimler uygulayabiliyorlar ama onun haricinde yeni çıkan bir modelin y.dışında ki fiyatı ile Türkiye arasında çok fark yok, örneğin size Türkiyeye yeni gelen A.A ürünlerinden örnek vericek olursak çoğumuzun merakla beklediği Bugatti Veyron Modelissimoda 169 Euro iken benimde daha önce birkaç model getirttiğim Carmodel'de 125 Eurodan satılıyor üzerine kargoyuda eklediğinizde Türkiyede ki satış fiyatı olan 345 TL'den çokda farklı değil, merakla beklenen LAmborghini Reventon, Subaru İmprezada WRC(özellikle benim beklediğim) Türkiyede 210 TL'den raflarda yerini aldı y.Dışındada bundan farklı değil 100 Euro +Kargoyu ekleyin Türkiyedeki fiyatını bile geçiyor, bu örnekleri çoğaltabiliriz, kaldıki TÜrkiyedeki model mağazalarında nakit alımlarda belirli oranlarda indirim alma şansınızda oluyor, bence büyük emek ve sermaye harcayarak bu sektörde var olmaya çalışan bu hobiye gönül veren bizlere gecikmeli de olsa bu modelleri getiren bu firmaları eleştirirken biraz ön yargılı yaklaşıyoruz. İthalatçı firmanın koyduğu fiyatlar belli iken onun üstünde bir fiyata satan mağaza var isede oradan alış veriş yapmazsınız olur biter bu birazda arz talep meselesi bence.
Hangimiz kafasında y.dışından sipariş geçtiğimizde acaba model sağlam gelicekmi? acaba gümrüğe takılırmı? yada kargodan ne zaman gelicek? yada acaba dolandırıldımmı? gibi kaygılar taşımıyoruz bende dahil bu kaygıları hep taşıyoruz, şahsi düşüncem Türkiyede bulunamayan yada bulunamıyacak bir model haricinde y.dışından alış veriş yapılması taraftarı biri değilim. Yazı biraz uzun oldu kusura bakmayın, bu yazı kimseye cevap niteliğinde değildir sadece şahsi düşüncelerimdir.
Herkese bol modelli iyi forumlar diliyorum.
Resim
kadoku
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İsim: Kadir
1/18 Model Sayısı: 35
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 50
Rep Puani: 150
kadoku rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 03 Eyl 2009, 13:00

Konuya dahil olmak istemedim ilk başta çünkü çoğumuz aynı düşünceleri paylaştığı için gereken şeyleri söylemiş. Ancak farklı bir konuya değineceğim bende.

Kadir Abi dediğin gibi AA'daki bazı model fiyatları Türkiye'deki model marketlerinde yurtdışına oranla ucuza gelebiliyor. Ancak söylemin sadece AA için geçerli bence. Kyosho'nun limitli olmadığı halde sevilen modelleri aşırı pahalı. MC'nin merakla aranan modelleri avrupada zebil var ve 30-40-50? civarında iken burada bulunursa 200TL civarında. Yani yeri geliyor Türkiye'de nadir bulunan modellere veya isim yapmış modellere, ister model marketleri ister tekil kişiler uçuk fiyatlardan ödün vermeden satışa sunuyorlar (Mesela Paudi Modeller! Çindeki web sitesine bakıyorum peşin indirimli fiyatı 60$ iken ülkemizde 200TL'nin üzerinde geziyor istediğim model, ki oradaki satış fiyatı karşlı fiyat; direkt olarak üretimden sonra ülkemize girdiğini düşündüğümde çok uçuk geliyor bana ve benimle aynı fikri paylaşan herkese). Aslında Yaşar Abi'nin açtığı konunun içeriğinde karşı çıkılan nokta buydu.

Model marketlerinin hepsinin web sitelerinde Fiyat+KDV şeklinde sunum yapılıyor. Bakıyorumki 80TL'ye denk gelen model 100TL, 150TL'ye gelen model 180TL'ye satılıyor. Satıcılar 100 veya 180TL üzerinden değil 80 ve 150TL üzerinden kâr sağlıyor. Modellerin üretimi, dağıtımı, gümrüğü, ticari giderleri vs. derken model birçok aracıdan sonra bizlere ulaşıyor, yani kısacası modellerin üretim fiyatı yaşam standartı yüksek olanlar için aslında çok uygun, orta halliler için ise ülkemizde maalesef pahalı bir zevk.

Bu açıklamaları da geçtim çünkü ülkemizdeki maaş politikası yüzünden bu tarz dert yanmaların sonu olmayacaktır ve dolayısıyla sık sık yaşayacağız. Bunların yanında bir diğer değinmek istediğim konu da şu;
Model marketleri neden sadece AA, MC, Kyosho getirtiyorlar. AA-Kyosho ve MC'lerde Mercedesler ve BMW'ler ise tavan fiyatlarda. Hot Wheels üretimi olan onca model varken sadece Ferrariler ülkemizde satışta. Benim istediğim modeli ERTL veya Shelby Collectibles üretiyor ise neden o modeli Türkiye'de de bulamıyorum. Yurtdışından temin etmek istediğimizde de; "Neden Türkiye'deki model marketlerinden alışveriş yapmıyorsunuz, herkes bu şekilde devam ederse sektör tehlikeye girer!" gibi söylemlerle karşılaşıyoruz. Ancak ben koleksiyonerim istediğim sevdiğim modeli almak ve koleksiyonuma katmak isterim. AA üretimi olan modelin rengi beni tatmin etmez Shelby Collectibles'ten almak isterim. AA üretmiyordur başka bir markadan almak isterim. Kısacası Türkiye'de neden ERTL'nin Hot Wheels'in cadde modellerini, Universal Hobbies'in avrupa modellerini, Sunstar'ın ralli modelleri haricindeki modellerini bulamıyorum. Benim en çok dert yandığım nokta budur... :exc:
ResimResim
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 100
1/43 Model Sayısı: 10
1/64 Model sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 17
Toplam Model Sayısı: 140
Rep Puani: 9985
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: RESPECT » 03 Eyl 2009, 20:38

Burada yazı yazmama sebep olan konu şu:

Almayı düşündüğüm 1-2 model vardı. Fiyatları 170 ve 190 TL'di. Bugün bir baktım ki fiyatlar 190 ve 210'a çekilmiş. Bunlar yeni gelmedi ki, hep ellerinde duran modellerdi. Yeni gelen ürünler fırsat bilinip eskilere zam yapılmış. Bu sinirle moralim düzelsin diye foruma girdim ve Yaşar Abi'nin konusu dikkatimi çekti ve tam bu durumluk bir konu. İyi ki bu tartışmayı açmış.

Bugün çoğu siteye yeni gelen AA modellerini görmek için satıcıların web sayfalarını gezdim. Açıkça söylemem gerekirse yeni gelen modellerin fiyatları normal göründü. Yurtdışı sitelerin fiyatlarıyla kıyaslayınca da normal göründü, çünkü bu işin içinde kargo, vergi, dükkan masrafları da var. Ülkemizdeki koleksiyoner sayısı ve alım güçleri Avrupa ile karşılaştırılamaz. Yurtdışındaki dükkanların sattığı adetlerle, buradakiler arasında çok fark vardır diye düşünüyorum.

Buradaki bir satıcıyı düşünün. Dükkana değişik modelleri getirmiş. Her modelde elbet fiyat farkı vardır ama maliyeti sadece başka bir sitenin fiyatla karşılaştırmak yanlış olur bence. Gelen onca model arasında satılamayıp dükkanda belki de senelerce bekleyecek olanlar da var.

Ebay'de sabit gideri olmadan satmak farklı şey, ülkemizde dükkanda satmak farklı şey.

Ben Porsche topladığım için örneğim Porsche modeli olacak. Modelissimo'da 90 euro olan modelin burada 190 TL olması bence mantıklı, ki bu fiyat nakitte ve pazarlıkla çok daha aşağı düşer, en azından modeli inceleyerek alma şansımız olur. Yurtdışından alsak bir sürprizle karşılaşma ihtimalimiz var. Mesela bana geçen gün, ürün kodlarını karıştırıp yanlış ürün yolladılar. (Gerçi yanlışlıkla daha pahalı bir modeli, ucuza almış oldum :grin: )
Bazen yurtdışında bir model çok ucuza görünüyor, ama o model ilk alındığında pahalıydı, satan yerin stok azaltmak ya da ilgi çekmek için belli ürünlerde yaptığı promosyon sadece. Aynı promosyonu buradaki dükkan yapmak zorunda değil bence.

Yeni modellerin fiyatları mantıklı olsa da, eskiden kalma modellere yapılan zammı tamamen kar hırsı olarak görüyorum. Bu modelleri alırken ısrarla eski fiyatlardan istenmesini de tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
RESPECT
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Cem
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 6
1/43 Model Sayısı: 15
1/72 Model Sayısı: 45
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 28
RESPECT rep puani yok

İletiYazar: yasar » 03 Eyl 2009, 23:50

ben bu konuyu açtığım gün ne tesadüftür ki 10 aydır ülkemize gelmesi beklenen bazı modeller geldi ve model marketlerde yerini aldı.yorumum şudur.öncelikle model ithalatçılarını yeni fiyat politikalarından dolayı kutlarım.her zaman ki kar oranlarının altına düşerek makul sayılabilecek fiyatlarla modelleri piyasaya verdiler.demek ki daha düşük kar marjları ile de bu iş pekala yapılabilirmiş.bu net bir şekilde ortaya çıktı.bu ürünlerin toptan satış fiyatları şaka değil %50 artmıştır arkadaşlar.aynı oranı fiyatlara yansıtsalar biz bu modelleri 250 ve üstü rakamlardan alırdık.ama fiyatlar 190 lar seviyesinde sabitlendi.bunun tabi ki iki temel sebebi var birincisi piyasaların yüksek fiyat artışlarını kaldırmayacak kadar sıkışık olması ikinciside kim ne derse desin ve yazarsa yazsın bizim (özellikle bağımsız model koleksiyonerlerinin)satış yapanlar üzerinde yaptıkları yapıcı baskılardır.
herşey eskisi gibi olsaydı bu durum oluşmazdı.bazı eski modellerin fiyatlarının artması ise eğer model yeniden ithal edilmiş ise normaldir ama zaten stokta olan bir mal ise eski alışkanlıkların altan alta hala devam ettiğini gösterir bir bulgudur.takipte olmaya devam etmeliyiz konuyu.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/43 Model Sayısı: 348
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 05 Eyl 2009, 23:49

Burada hak verdiğim yazılar da var, asla hak vermediğim ve ayıp denecek seviyede yazılar da var... Ben de kendi adıma şunları söyleyeyim: ben, burada bulunan ve ithalatı yapılan bir modeli alır, koleksiyonumun içine katarım. Burada yoksa, gider dışarıdan sipariş veririm. Buradan alırım diyorum çünkü, burada, yurtdışından daha yüksek olduğunu hiç görmedim! Üç yıl önce Dekalo'nun fiyat indirdiğini dahi gördüm; neden indiğini sorduğumda ise cevap: "döviz düştü, biz de indirdik" oldu... (Dekalo diye isim veriyorum çünkü O'ndan başka, büyük ithalatçı yok)

Burada konu açıp birilerine kızmak ve balans ayarı vermek gerekiyorsa; etik davranıp, fiyat konusunda her zaman stabil davranan ve büyüklüğüne yakışır biçimde hareket eden ithalatçıya değil, O'ndan mal alıp, yığan ve o malların tükenmesi ile peyder pey, fiyatları "nadirleşti" bahanesiyle arttıran kişiye kızılmalıdır. Ben, modelci takılan ve bulunmuyo diye elindeki modeli pahalıya sokalamaya çalışanlara kızarken; bunu, modelci dükkanı geçinen zavallının da uyguluyor olmasına tahammül edemiyorum.

Ayrıca, burada yazılanlardan dolayı, Dekalo'nun fiyat kıstığını da hiç sanmıyorum. Hangi konu hatırlamıyorum ama; bir kaç ay önce açılan bir konuda, Dekalo'nun da ithalat yapacağı zaman, fiyatların yurtdışı ile tamamen aynı olacağını yazmıştım. Çünkü bu hep böyle oldu ve tekel olmanın avantajlarını hiçbir zaman kullanmadı.
En son Kenan Şavklı tarafından, 06 Eyl 2009, 03:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: yasar » 06 Eyl 2009, 00:59

gearbox yazdı:Burada hak verdiğim yazılar da var, asla hak vermediğim ve terbiyesizliğe varacak seviyede yazılar da var... Ben de kendi adıma şunları söyleyeyim: ben, burada bulunan ve ithalatı yapılan bir modeli alır, koleksiyonumun içine katarım. Burada yoksa, gider dışarıdan sipariş veririm. Buradan alırım diyorum çünkü, burada, yurtdışından daha yüksek olduğunu hiç görmedim! Üç yıl önce Dekalo'nun fiyat indirdiğini dahi gördüm; neden indiğini sorduğumda ise cevap: "döviz düştü, biz de indirdik" oldu... (Dekalo diye isim veriyorum çünkü O'ndan başka, büyük ithalatçı yok)

Burada konu açıp birilerine kızmak ve balans ayarı vermek gerekiyorsa; etik davranıp, fiyat konusunda her zaman stabil davranan ve büyüklüğüne yakışır biçimde hareket eden ithalatçıya değil, O'ndan mal alıp, yığan ve o malların tükenmesi ile peyder pey, fiyatları "nadirleşti" bahanesiyle arttıran kişiye kızılmalıdır. Ben, modelci takılan ve bulunmuyo diye elindeki modeli pahalıya sokalamaya çalışanlara kızarken; bunu, modelci dükkanı geçinen zavallının da uyguluyor olmasına tahammül edemiyorum.

Ayrıca, burada yazılanlardan dolayı, Dekalo'nun fiyat kıstığını da hiç sanmıyorum. Hangi konu hatırlamıyorum ama; bir kaç ay önce açılan bir konuda, Dekalo'nun da ithalat yapacağı zaman, fiyatların yurtdışı ile tamamen aynı olacağını yazmıştım. Çünkü bu hep böyle oldu ve tekel olmanın avantajlarını hiçbir zaman kullanmadı.

kenan bu konuda yazmamanı hayretle karşılamıştım zaten yazdığın iyi oldu.
öncelikle katılmadığın yazılarla ilgili terbiyesizliğe varan tanımını ağır bulduğumu belirterek başlamak istiyorum.biraz daha nazik bir uslup olabilir gibime geliyor.bildiklerimizi yazar ve geçeriz forum böyle bir yerdir diye düşünüyorum ama belli kurallar çerçevesinde.
dekalodan mal alıp sonra nadirleşti diye fiyat artıran model dükkanı hangisidir kimdir bilmiyorum.ama buna bizden çok mal veren kurumun kızması gerekir gibime geliyor.şahsen ben ana ithalatçı olsam benden alınan ve tükenen bir ürün için fazla fiyat isteyen mal verdiğim bir dükkan varsa bir kere uyarırım yine yaparsa mal vermeyi keserim olur biter.ama adam benden ne çok mal alıyor beni ilgilendirmez ben ona sattıktan sonra o ne yaparsa yapsın dersem asıl sorun bende vardır.
ayrıca burda yazılanlardan dolayı veya bu işle ilgilenen insanların düşüncelerinden dolayı kendi politikalarını sorgulamayan bir firma mantığıda bana çok ters geldi.bence her firma müşterilerinin ne söylediğini dikkatle dinlemeli ve çizgisini ona göre belirlemelidir.eğer siz mal sattığınız insanların haklı haksız isteklerini değerlendirip haklı olanlar ile ilgili gerekli değişiklikleri yapmıyorsanız ekonomik anlamda tekel olmanın verdiği rahatlığı kullanıyorsunuz demektir.ben yapmıyordur demiyorum kaldıki girdi maliyetleri %50 artmışken çok daha az zam yapılmış olması bence bizlere kulak verildiğini gösteren önemli bir bulgudur.
son olarak bugüne kadar bende güzel ülkemde bir tek modeli dahi yurtdışından daha ucuza bulamamış olduğumu belirtmek isterim herhalde farklı noktalara bakıyoruz.ama inanki aynı fiyattan dahi olsa bulursam ülkemden bir satıcıdan model almayı bende isterim.sağlıcakla kal.
Resim

mesaj için yasar teşekkür aldı- 2:
Kenan Şavklı, REVOLUTION
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 06 Eyl 2009, 01:16

gearbox yazdı:Burada hak verdiğim yazılar da var, asla hak vermediğim ve terbiyesizliğe varacak seviyede yazılar da var... Ben de kendi adıma şunları söyleyeyim: ben, burada bulunan ve ithalatı yapılan bir modeli alır, koleksiyonumun içine katarım. Burada yoksa, gider dışarıdan sipariş veririm. Buradan alırım diyorum çünkü, burada, yurtdışından daha yüksek olduğunu hiç görmedim! Üç yıl önce Dekalo'nun fiyat indirdiğini dahi gördüm; neden indiğini sorduğumda ise cevap: "döviz düştü, biz de indirdik" oldu... (Dekalo diye isim veriyorum çünkü O'ndan başka, büyük ithalatçı yok)

Kenan' cığım, koleksiyonerliğe bakış açını beğendiğim ve sevdiğim bir kardeşim olarak;
İlgili konudaki yorumunu, Yaşar Hocam' ın merak ettiği kadar ben de merak ediyordum ve konudaki tüm mesajları incelediğim kadarı ile değerlendirmiş olduğun;
"Terbiyesizliğe varacak yazılar da var" konusundaki takıldığın mesajlara olan yaklaşımını açmanı istiyorum.
Forumumuzda ve yaklaşımları ile; herkesin hobi adına ve kendine göre fikrini beyan ettiği bir konuda kimsenin böylesine bir davranışta bulunmayacağına takibimle, hangi lafı veya konuyu bu kılıfa giydirdiğini bilmek isterim kardeşim.
Belki gözümden kaçmış veya okuduklarımdan da çıkaramamış olabilirim ve bu konuyu Yaşar Hocam' ın izni ile sohbet havasında değerlendirmek isterim... :handshake:
Sonuç olarak hobimizin nereye vardığı ve nerelere varacağı konuları ile ilgili olarak Yaşar Hoca' mızın tüm iyi niyeti ile açmış olduğu konuda da kimsenin, bilerek veya bilmeden avukatlığa soyunmasını istemem.
İlgili yaklaşımını bekler, iyi forumlar dilerim...

mesaj için G.HEPARSLAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16736
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 06 Eyl 2009, 05:10

Yaşar abi ve Gökhan abi. Yazdığım kelimenin, bu konuya yorum yazan herkes tarafından alınmaya sebebiyet vereceğinden dolayı "ayıp" kelimesi ile değiştirdim. Terbiyesiz kelimesinin amacından fazla sert bir tabir olduğunu düşünerekten, özür diliyorum. Ama, kişisel dargınlık sebebiyle yazılmış cümleleri de ayıplıyorum. Yaşar abi tıpkı benim gibi, "nasıl ucuz model alırız" düşüncesinin peşinde olan bir modelci olarak, açtığı konulara ve düşüncelerine saygı duyuyorum. Ama birilerinin bu konuları fırsat bilerek, kişisel husumetlerinden dolayı çocukca ve mızıkçı bir edayla birilerini kötülemesi, bana göre beyefendiliğe yakışmayacak bir davranış... Aynı şey benim de başıma geldi; ben de fikirleri almak ve bu konuları sıkça açalım ve konuşalım diye konu açtım ama, başka yerlere gitti ve sarpa sardı! Ne oldu? Bir modelcide karşılaştığım adam bana selam vermemeye, yüzüme bakmamaya başladı ki, orada yazılanları üstüne alınma ahmaklığını yaptığı ve "kabahatli" olarak beni ilan ettiği için... Bu yüzden ben de bu gibi; aslında uygar bir şekilde tartışılacak konuları, ne açmaya devam ettim, ne de yorum yapmaya... Çıkışımdan dolayı, uygarlığımı da sorgulayabilirsiniz tabi ki, ama konu Diecast olunca ve bu işlerle alakalı kişileri; hele ki bu sektöre hizmet eden kişileri zedeleyici bazı şeyler gördüğüm zaman nevrim dönüyor. Çünkü, benim hayatımdaki bir çok insanı bile değiştiğim, önemli yer tutan hobimizin içerisinde bu tip çekişmeler benim toz pembe dünyamda son derece çirkin görünüyor ve çakıştığı için de sinirsel sabrımı zorluyor. Dünya'nın çirkinliklerine kafi derecede katlanmak zorunda kalıyoruz zaten... Ama bu demek değil ki yapıcı olması, mesaj vermesi gereken konular açılmasın; bunun için Yaşar abiye, herkes gibi ben de teşekkür ediyorum. Konuya dahil olmama sebebiyet veren, sadece bir cümleydi o kadar.

Emin olun ki, kimsenin avukatlığını yaptığım yok, kimse benim Babam'ın oğlu da değil. Ama, amacını aşan bazı cümleler gördüğüm için, böyle bir çıkış yaptım ve tabi ki sonradan ben de pişman oldum... Yaşar abi, dediğin gibi, her firma müşterisinin düşünceleri ve istekleri doğrultusunda hareket eder. Bugüne kadar da, başta Aa ve Kyosho modelleri olmak üzere bir çok önemli markayı getirerek bizlere ciddi hizmet sunduğunu düşündüğüm Dekalo'nun, fiyatların pahalı olduğu konusunda gelecek şikayetlere mahal vermeden zaten, bir yurt dışı sitesi ile aynı fiyattan satıyor olması bana göre iyi niyetin bir göstergesidir. Daha önce de yurt dışı ile aynıydı, şimdi de aynı ve sanırım son gelen Aa fiyatlarına şaşırmayan bir tek ben oldum. Yurt dışında artan ne ise, burada da o oranda artacağı zaten belliydi ki Yaşar abi; sen de basit bir hesaplama ile bu fiyatları, başka bir konu içinde çıkartmıştın zaten...

Öyle model satıcıları (satıcısı) var ki, bırakın bu "modelci iyiniyetini", "malları dizip stoklasak da, tükendiği zaman hepsini arttırarak alıcılara sokalasak" mantığıyla iş yapıyorlar (yapıyor)... Eğer bu ithalat işi, O'nlar gibi kötü niyetli kişilerin elinde olsaydı, kimse yurtdışına çıkmadıkça, onca Aa'ı ve Kyosho'yu raflarda dizili olarak göremezdi. Kargo ödemeden ve gümrük soytarılıklarıyla uğraşmadan yurtdışı fiyatına model almak yeterli bir hizmet, ama noktasal olarak tamamen farklı konulardan bahsediyorsak bilemiyorum; çünkü ben 1/18 model kovalıyorum ve bu ölçekte hiçbir zaman canımı sıkacak bir fiyat görmedim. Dekalo, Solido'nun R12 Gordini modelini, kendi ithal etseydi ve 100Tl'ya 'ya satsaydı (yurtdışında 17 Euro) hoşnutsuzluğumu ben de belirtirdim ki, hoşnutsuzluğumu belirttiğim dükkanlar da oldu ve gittim kendi modelimi kendim getirdim. R12 gibi bir modele 100tl istemek gerçekten büyük ayıp, ama dışarıda 99 euro olan bir modele 190Tl istemek gayet normal.

Ülkemizde ticaret yapan kişiler, vatandaşları koruyan (!) kanunların boşluklarından da yararlanarak çok büyük suistimaller ve vurgunlar yapabiliyor; bunu belediye gibi yönetimler dahi yapıyor, çünkü biz halk olarak kanunlar tarafından yeterince adam yerine konmuyoruz. İnsanlar 500Tl maaşla çalışıyorlar ki, 100 küsür lirasını o manyetikli biletlere ödüyorlar; o da işe gidip gelmek için :mor: Belediye istese, %70 indirerek de kar edebilir, ama suistimal edilmek zorunda ya bu millet! Edilmese olmaz... 500Tl maaş alan bir insanın, 100 küsür Tl'sını aylık bilet masrafı olarak vermesi tek kelimeyle "korkunç" bir hal! İnsanlar nasıl yaşamaya devam edebiliyor, o apayrı bir konu ve hayretler içerisinde kalıyorum... Böylesi suistimallerin yaşandığı ve daha korkunçlarının da malum olduğu ülkemizde, model ithal eden bir firmanın, fiyatlarını insani seviyelerde tutması, yükseltmesi ve aynı orantıda da kendini alçaltması işten bile değil, ama bunu yapmıyorlar. Benim, bu memlekete, koleksiyon modeli gibi son derece zaruri bir iş konusunun ihalatçısı olan bir firmanın, bu şekilde iyi niyetle yaklaşabilmesini tebrik ediyorum. Amacım kimsenin avukatlığı tabi ki değil. Bu örnekleri vererek de kimseye ders vermek niyetinde de değilim, ama avukatlık etmediğimi vurgulayabilmek için o örnekleri verdim. Birkaç gün içerisinde de yine yurtdışından getirttiğim bazı ürünleri paylaşacağım. Bir zamanlar Dekalo'da da bulunan ve pahalı bulduğum için almadığım ürünlerdi; işime gelmediği için Türkiye piyasasından almadım ve burada tekinin satıldığı fiyata, dışarıdan iki adet getirdim... Umarım avukat olmadığımın yeterli bir göstergesidir... Sevgiler, saygılar, teşekkürler... :handshake:
Resim

mesaj için Kenan Şavklı arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: MAKOSHARK » 06 Eyl 2009, 06:07

Benim sormak istediğim gördüğüm kadarı ile son zamanlarda özellikle EBAY de gereksiz bir fiyat artışı var,marka model önemli değil genelinde bu artışı görebiliyorsunuz sanırım son zamanlarda çıkan AA modellerindeki yüksek fiyattan olsa gerek diğer markalarada sirayet etti...Bu konuda bizim yapabileceğimiz ne olabilir yurt içi yurt dışı forumlarla ortak hareket edip bir şekilde boykot edebilirmiyiz veya başka yaptırımlar uygulayabilirmiyiz,belki 4-5 bin EURO kazanan bir avrupalı için bu fiyatlar çok olmasada amerikada bile bi amerikalıya göre bu istenen fiyatlar çok yüksek birde yol parasını eklerseniz bizim için tam kazık oluyor yani...Bu konuda yorumlarınız olursa sevinirim eğer bir gücümüz varsa bunu kullanalım hep beraber yerli yabancı farketmez...Saygılar
Resim
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 07 Eyl 2009, 00:28

Kenan' cığım ilgili yaklaşımına ve verdiğin cevaba teşekkür ederim. Açıklamalarında haklı olduğun konular çoğunlukta ancak senin de belirttiğin üzere; "Pahalı bulduğum için almadığım modeller oldu ve 1 model yerine 2 model aldım." demişsin. İşte ben bu farklılıkların oluşmasını istemiyorum ancak serbest piyasa ekonomisinde de böyle bir durumun oluşması baya bir zor. Onun için, hangi model nerede ucuz ve nereden aldığımızda maddi anlamda daha fazla çıkarımıza olacaksa, araştırmalarımız ile ve o yönde tercihlerimiz olmalı diye düşünüyorum. Yine de düşünüldüğünde ve elbette bir ürünün A firmasına farklı bir fiyattan, B firmasına da farklı bir fiyattan girmiş olabileceği akla gelmiyor değil. Alım miktarlarının da giriş fiyatlarına yansıyacağı şüphesiz.
Tahminimce Burak kardeşimizin Paudi modeller ile ilgili olarak yorumundan sonra takıldığın bir-iki konu olarak bunlara cevap verme yönünde örneklemelere girdiğinden avukatlık konusunu gündeme getirdim.
Ayrıca ve bunun yanı sıra kurduğum cümlede de kullanmış olduğum; "kimsenin/bilerek/bilmeyerek" kelimelerinden anlaşılacağı üzere bundan sonraki yapılacak yaklaşımları ve geneli de kapsayacak bir anlam var. Burak kardeşimizin düşüncesin yer verdiği konunun muhatabı ise modeli getiren ilgili firmadır ki konu hakkındaki yorumları ve bizlerin bu sohbetlerine yapacağı bilgilendirici yaklaşımı yine kendi takdirlerindedir. Elbette bir maldan kar edilecek ve bir işletmenin ayakta durabilmesi için bazı giderler karşılanacak.
Hobimiz içinde çoğumuz birbirimizi az veya çok tanıyoruz ve en başta hobimiz olmak üzere kimsenin de yara almasını istemeyiz. Zaten bunun için bu tür konuları konuşup, fikir alış-verişinde bulunuyoruz. Yalnız mevzu bahis konular ile ilgili olarak herkes kendi düşüncelerini belirtir ve ardından muhatabı olan kişiler, gerekli bilgilendirmeleri kendi yazıları ile dile getirirlerse daha uygun olur düşüncesindeyim.
Ayrıca her sektörde olduğu gibi ve hemen hemen herkesçe bilinen bazı yaklaşımlar da söz konusu model satışı konusunda. Üretici, sen bir üründen 1 tane aldığında fiyatı farklı verir, 10000 tane aldığında farklı verir. Bu anlamda da bazı alış-veriş merkezlerine ucuza giren modelleri hepimiz bilmekteyiz. Geçmiş zamanda Beğendik mağazaları 1/18 Mondo Motors modelleri önce 29,90' dan daha sonra da 19,90' dan satışa sundu ve elindeki tüm malları nakite çevirmiş oldu. 2 ay önce ise aynı Mondo Motors modellerden 1 tanesini 99,90' a aldım... Kim almış olduğu bir maldan zarar etmek ister ki sence? İnsanın aklına her ne kadar, 19,90' dan satılan bir malın acaba dükkana girişi ne kadardır diye bir soru gelse de bunlar bazı politikalar ve doğru veya yanlış yaklaşımlardır. Yine bir zamanlar internet sitelerinde 50-60 liraya gezen AA modellerini yine önce 19,90' dan ve sonra 9,90' dan satışa sunmuştu Maxi Toys mağazaları ve bir başka firma fiyatların arasındaki uçurumları kaldırmak adına tüm modelleri Maxi' lerden satın alarak tekrar 19,90 lira fiyat koyarak satışa sunmaya başladı. Bunların dışında da toptancıları bile hayrete düşüren bir olaya daha yer vermek istiyorum. Piyasada 20-25 liraya satılan 1/24 ölçek Motormax üretimi modelleri BİM mağazaları bir ara 9,90' dan satışa koydu. Toptancıya 12,50' ye giren bir malı 2,5 lira düşüğüne satan bu mağazanın da bu ürün üzerinden kar elde ettiğini düşünebiliyor musun? İnsanların 25 liraya almış olduğu bir mal 5-6 liraya ülkeye gelebiliyor demekki. Elbette her ürün için konuşmak belki yanlış olur ama buradan da bu çıkıyor. Bu demek oluyor ki; büyük alımlar ve anlaşmalar doğrultusunda bir model daha ucuza satılabiliyor.
Yine geçmiş zaman Maxi Toys' un getirmiş olduğu 1/43 Renault 12' ler 4,99' dan satıldı... Bu zamanda denk gelerek ve ben de 1 tane alarak koleksiyonuma dahil ettim. İnsanlar modeli nereden aldığımı sorduklarında da yerini tarif ettim ve fiyatını da söyledim.
Ama bazı kişiler ne yaptı o dönemlerde? Mağazada ne kadar Renault 12 varsa satın aldı ve 40-50 lira fiyat ve ilgili sitelere koyarak sattıklarına şahit olduk. 4 liraya alınan malı 40 liraya satmak vicdan mıdır sence? %1000 kar... Eklemek isterim ki; bunu yapanlar da büyük firmalar değil, küçük satıcı ve şahıslardı elbette....
Belki çok uç yerlerden ve elbette her mal için geçerli olmayacak uç örnekler verdim ancak birileri de çıkıp tüm samimiyeti ile bu alımların nasıl yapıldığına dair düşüncelerini veya bildiklerini açıklasın isterim.
Yine de şunu belirtmem gerekir ki, serbest piyasa ekonomisinin satıcı ve ithalatçılar yönünden zararlarıdır bunlar. Bir malın fiyatını sabit tutmaktaki çabaları da bunun içindir.
Bizler burada kimin iyi, kimin kötü olduğunu tartışmamalıyız, çünkü herkes durumuna en uyan şekli ile hangi modeli nereden alabileceğini görüyor ve biliyor. Firmaların ürün fiyatlarını sabit tutma gayretlerini de anlayış ile karşılıyorum ve onlar için olması gereken de elbette budur. Yalnız ülkemiz genelinin ekonomik durumu göz önünde tutularak ve böylesine pahalı bir hobi içinde yapılması gereken en uygun düzenlemeler ve fiyatlandırmalar yapılmalıdır şeklinde düşünüyorum. Bu işe gönül vermiş kişilerin ülkemiz genelindeki azlığı biliniyor ve bu yüzden de aslında ithalatçılar için asıl hedef kitle bizler değiliz diye düşünüyorum. Elbette yakaladığımız samimiyetler ve karşıladıkları dostlukları vardır ama büyük bir firma Türkiye geneline ne kadar mal gönderdiğine bakar bana göre. Yoksa o kadar parayı yatırıp da Kenan gelecekmiş de, Ahmet gelecekmiş de, Mehmet gelecekmiş de ayda bir model alacakmış şeklinde mağaza dönmez. Bu düşüncemle ve kendi dileğim olarak isteğim şudur ki; yurt dışındaki fiyatlara göre çok uçuk rakamlar ve ürünler arasında çok farklı iniş çıkışlar yaşanmasın ve elbette satıcının da hakkı olan makul karlar ile modellerimizi alalım.
Son olarak kim hangi modeli nereden alırsa alsın ancak almadan önce kendi menfaatleri doğrultusunda en ince araştırmaları yapsın isterim. Bir modelin yurt dışından geliş fiyatına göre A firmasında pahalı olduğunu görüyorsam o ürünü oradan almam ve olur, biter... Bu yaklaşımım yanlış anlaşılmasın çünkü yurt dışında 9 Euro' ya gördüğümüz model (Yaklaşık 20 lira) Burada 60 liradan satılıyorsa burada bir sıkıntı vardır ve şu zihniyet bana göre doğru değildir; 26 Euro kargo koysam bana zaten 60 liraya gelir, o da buradaki fiyatla aynıdır, en iyisi ben beklemeyeyim de bilindik bir yerden alayım mantığı yanlış. Büyük firmaların anlatmış olduğum örnekler doğrultusunda, toplu alım ve anlaşmalarla bu 9 Euro' luk modelleri daha ucuza getirerek, yurt dışı fiyatlarına yakın satış fiyatlarını görebileceğimizi tahmin ediyorum. Bazı fiyatlandırmalarda da bu tip yaklaşımları görüyor ve mutlu oluyorum ancak her üründe de aynı durumlar olmuyor ve dengesizlikler yaşanabiliyor. Bu dengesizlikler olduğunda da konuya yaklaşım farklılıkları ortaya çıkıyor.
Bu fiyat farklılığını da gördüğümüzde de herkes gerekli araştırmasını yapar ve kendine en uygun gelecek yerden modelini alır diye düşünüyorum. İlgine teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

mesaj için G.HEPARSLAN teşekkür aldı- 2:
Eran, REVOLUTION
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16736
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: yasar » 07 Eyl 2009, 01:40

bu konuyu ben açtığım için bir iki söz daha söylemek isterim.
öncelikle bazı yanlış anlamalar ve hafif sinirli yaklaşımlar tatlıya bağlandığı için memnunum. diecast fiyatları koleksiyonerler tarfından bilir bilmez çok tartışılır bizim ülkemizde.bu konudaki tartışmalara zaman zaman katılan biri olarak bazı başka forumlarda konuyu bilmeden proveke eden şahıs olarak bile nitelendirilmiştim .benim bu konu hakkında neyi bilip neyi bilmediğimi siz tam bağımsız model koleksiyonerlerinin düşüncesine bırakıyorum.
sevgili dostlar bir ülkedeki en kötü olay bir konunun( her ne olursa olsun ) tartışılmamasıdır.bir komşu ülkenin idam edilen lideri yine kendisine komşu olan bir ülkeyi işgal etmeden konu ülkesinde rahat bir ortam içinde tartışılabilse acaba o hatayı yaparmıydı?veya biz ülke olarak tartışma ve ortak aklı bir yönetim biçimi olarak belirlememiş olsak acaba ne gibi hatalar yapmış olurduk şu ana kadar.
bu yüzden tartışma her konuda olduğu gibi belirli kurallar çerçevesinde yapıldığı sürece bize ve hobimize katkı sağlar her zaman için.konuşalım, bilgilerimizi paylaşalım, birbirimize yardımcı olalım ve hep birlikte hobimize katkı yapalım.ve eleştirmekten kamuoyu oluşturma irademizden çekinmeyelim ve hatta bunu küçük görmeyelim.
Resim

mesaj için yasar arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

ÖncekiSonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir