SANGOK F1 Diecast Koleksiyon Dünyam

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

SANGOK F1 Diecast Koleksiyon Dünyam

İletiYazar: SANGOK » 15 Nis 2021, 15:20

Tüm model araba tutkunu arkadaşlara öncelikle merhaba. Aslında siteye üye olalı epey bir zaman olsa da bir türlü model araba konusundaki kendi koleksiyonumu ve tecrübelerimi aktarma fırsatı bulamadım. Geçte olsa artık bu konuya el atarak paylaşım yapmaya karar verdim. Benim model araba koleksiyonum sadece F1 Dünya şampiyonları ile sınırlı. Zira yeterince yorucu ve uzun soluklu bir koleksiyon bu konsept. Tek bir modeli bile TR'de bulma şansım olmadığı için yurtdışından tedarik ettiğim bir koleksiyon oldu. Ödediğim kargo bedelleri, Gümrük vergisi, Swift transferi ile gönderilen bedeller için aracı banka masrafları vs derken zaten başka bir model konseptine hiç sıcak bakamadım. Daha doğrusu aslında birçok konsept var kafamda ama F1 koleksiyonundan vakit ve bütçe ayıramadım.

Resmi olarak 1950 yılında başlayan F1 yarışlarının 2021 yılını baz aldığımızda bu yıl 72.si yapılıyor. Bu güne kadar; 71 yıla ait son şampiyon siparişini de vermiş olduğumu düşünürsek 67 şampiyon garajımda yer alıyor.

Sözü burada şimdilik noktalıyorum. Amatör blog sitemde ayrıntılı olarak yazdığım F1 koleksiyon sürecime ait yazıyı bir sonraki mesaja kopyalayarak merakı olan arkadaşların hizmetine sunmuş olacağım. Herkese keyifli okumalar...

mesaj için SANGOK teşekkür aldı- 4:
Berent TURAN, Musa Can ÇİL, Serdar Gökhan, sui_cast1
SANGOK
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Rep Puani: 25
SANGOK rep puani yok

Re: SANGOK F1 Diecast Koleksiyon Dünyam

İletiYazar: SANGOK » 15 Nis 2021, 15:27

Formula 1 merakımın en bariz başladığı yılı 1998 olarak belirtmem gerek. Bunda dönemin rekabeti, sıkı bir Mercedes hayranı olmam ve bu hayranlığın yarış birinciliklerine ve şampiyonluğa dönüştüğü "Buz Adam" Mika Hakkinen'in katkısı çok büyük. Erken sayılabilecek bir dönemde F1'e veda etmesi de içimde hala bir hüzündür. Daha öncesinde karınca kararınca hatırladığım kadarıyla Star TV'den yayınlanan 90'lı yılların başındaki yarışları da denk gelirsem iziliyordum. Ancak hayranlık yılı 1998 yılıdır benim için.

Üniversite yıllarına denk gelen bu dönemde okul arkadaşlarım ile ileri boyutta tartışacak kadar Ferrari-Mercedes kavgası yaptığımız, Japonya GP'sini sabahın köründe battaniyelere sarılarak izlediğimiz yıllar...

Öğrenci olunca ister istemez ilgi ve alakamız yarışların açık kanaldan verilmesi ve ekran karşısında yerimizi almanın ötesine geçemiyordu. Birde F1 ile ilgili çıkan dergileri takip ettiğimi hatırlıyorum.

Yıllar yılları kovalayıp her sene şifreli kanallar arasında gidip gelen F1 sevgim bitmese de yarışları takip etme mevzuu yarış sonrası haberleri takip etmek ile sınırlı kaldı. Canlı izleme keyfinin içine eden, neredeyse tüm paralı kanalların abonesi olmanızı sağlamaya yönelik F1 sömürüsü beni de vurdu. Yıllardır yarışları canlı izlemiyor bu anlamda yarışları yayınlayacak platformların gazına gelip abonesi olmuyorum. Ancak F1'i takip etmeyi hiçbir zaman bırakmadım.

Diecast model arabalara karşı küçük bir ilgimin başladığı yıllarda bu modeller için bir konsept belirlemenin gerekli olduğunu düşündüm. Zira aksi taktirde ne model arabaların sonu geliyor ne de üretilen modellere hayranlık azalıyordu. Hal böyle olunca buna ne para ne de yer yetmeyeceği aşikardı. Diecast model arabaları ilk keşfimden sonra F1 hayranlığımın verdiği gaz ile konseptimi bulmuş oldum. Ben F1 Dünya Şampiyonlarını sergilemeliydim. Disiplinli bir şekilde 1950 yılından bugüne ve ömrümün yeteceği yere kadar F1 Sürücüler şampiyonlarının o yılki aracını almalıydım. Konsepti belirledikten sonra ölçek konusuna karar vermek gerekti. 1/18 büyüktü. Yer sıkıntısı çıkardı. Ayrıca maddi kısmı da yorucu olurdu. 1/24 her model için üretilmiyordu. Koleksiyon yarım kalırdı. Keyfi kaçardı. Üretilmesi en az sıkıntılı olan yer tasarrufu da sağlayan ölçekte karar kıldım. 1/43 ölçek...

Uzun bir araştırma dönemine girdim. Üreticiler, satan firmalar vs. Türkiye'de bu konsepte hayranlık duyan sayısı az olacak ki ülkemizde bu anlamda model bulmak neredeyse imkansızdı. Çare yoktu. Maddi bir plan yapıp gümrük mevzuatlarını da inceleyip modelleri yurt dışından satın alacaktım. Plan ve programı buna göre yaptım.

Bugünü baz aldığımızda dile kolay, 71 dünya şampiyonunu bulup koleksiyona dahil etmem gerekiyordu. Buraya kadar okuduysanız merak ettiğiniz sorunun cevabını erken vereyim.

Ölçeği belirledikten sonra modelleri hangi sırada almak gerektiği konusuna geldik. Burada gönül isterdiki sıra ile 1950'den başlayarak alalım ve garaj belli bir düzende araçlara kavuşsun. Ancak bu düzen mümkün olmadı. Daha doğrusu olamadı. Çünkü her yılın modelini bulmak, modeli ile birlikte 1/43 ölçeğini bulmak, maddi yükünü karşılamak belirli bir düzende mümkün değildi. Açıkçası üreticilerin elinde modele ait stok sayısı ile fiyat endeksi ters orantılı işliyor diecast modellerde. Yani model stokta az sayıda kalmışsa fiyat oldukça pahalı oluyor. Genel bir aralık vermem gerekirse koleksiyonumdaki en ucuz satın aldığım model 16 Eruo en pahalısı şuan için 261 Euro. Örneğin 60 Euro'ya aldığım bir modelin 1 sene sonra fiyatının 90 Euro olduğunu gördüm. Tamamen bulunabilirlik, üretici firmanın kalitesi bu konuda etken.

İlk modelleri seçerken garaj bomboş olduğu için fiyatları artmadan en ucuza kapatabileceğim modelleri seçerek aksiyon aldım. Karışık bir yıl takibi bu şekilde başladı. Koleksiyomunun ilk araçları da sağ salim elime ulaşmış oldu.

Araçlar yavaş yavaş artınca modellerin sergilenmesi ile ilgili bir tasarım yapmam gerektiğini düşündüm. Zira her üretici firmanın kutusu farklı idi. Kutu paket boyutlarında bir standart yoktu. Bu şekilde sergilemeyi istemedim. Aşağıda resimlerde ne anlatmak istediğim anlaşılacaktır.

Resim Resim

Durum böyle olunca modeller için bir tasarım yapmak iyi fikirdi. İnternette bir süre ne yapabileceğime dair araştırma yaptım. Bu araştırmalarım sonucunda araçların ahşap bir tabana sabitlenerek sergilenmesine odaklandım ve kararımı bu yönde verdim.

Bu karardan sonra ağacın hangi cins olması gerektiğini çözmem gerekiyordu. Kayın ağacında karar kıldım. 1/43 modele göre tüm araçların tabanı aynı ağaçtan ve aynı ölçüden olacaktı. Net ahşap ölçülerini belirledikten sonra bunları kestirmeye sıra geldi. Tabi bunun da maddi bir yönü olduğunu tahmin edersiniz. Hayalin beleşi yok malesef... Ahşap ölçüsünü belirledim ve aşağıda gördüğünüz ölçü ve kalınlıkta kestirip tedarik ettim. Daha sonra aynı ağacı bulamayız düşüncesi ile 100 adet olarak. Bildiğiniz gibi her ağacın renk ve dokusu yetiştiği döneme göre farklılık gösteriyor. Biri koyu bir açık ton olsun istemedim.

Resim

Kaba hatları ile taban işini hallettikten sonra sıra bu tabana şekil vermeye geldi. Bu şekilde düz bir kütüğü andırıyordu ve estetik olmazdı. AutoCAD yardımı ile birçok çizimler yaptım. Tasarımda Şampiyonun adı, takım ismi, motor markası yıl gibi bilgilerin yer alacağı etiketlik bir yer olmalıydı.

Birçok çizimden sonra tabanın bir rampa olmasına karar verdim. Bu sayede araçlar üzerine sabitlendiğinde perspektif bir görünüm sağlanacaktı. Çizimleri buna göre hazırlayıp CNC Freze Makinesinde kayın kütüğe son şeklini vermek için start verildi. Üretim sektöründe olmam sebebiyle bu konularda hiçbir sıkıntı yaşamadım : )

Resim Resim

Tasarım içime sinmişti. Garaja giren araçlarda nasıl duracağını gözlemledikten sonra 100 adet kayın taban imalatına start verebilecek hale gelmiştim.

Sadece taban ile iş bitmiyordu. Zira model araçlar hassas işçilikle üretiliyordu. Tüm bileşenleri 1/43 oranında küçültülmüş aslına uygun minik araçlardı bunlar. Kanadı, lastikleri, dikiz aynasını düşündüğünüzde küçük bir darbede, hor kullanımda kırılıveren bir yapısı var doğal olarak bu modellerin. Taban işinden sonra bu tabanın bir şeffaf kutu ile korunmaya alınması gerekiyordu. Taban tasarımındaki çıkıntı tam da bu muhafazanın oturması için tasarlanmıştı. Ortadaki küçük delik ise modelin sabitleneceği delikti.

Muhafaza konusunda standart bir kutu ölçüsü bulmamız imkansızdı. Bu nedenle ahşap tabanda yerine uygun bir kutu bulmalı yada ürettirmeliydim. Bu konuda da google amca sağolsun epey yardımcı oldu. Önce e-bay, alibaba gibi sitelerde dolaşarak akrilik ürünler satan siparişe göre tasarım yapan firmalarla yazıştım. 100 adet gerekli deyince hemen hemen tüm akrilikçiler dönüş yaptı. Ölçüleri malzeme kalınlığını ilettim ve teklifler aldım. Ürünler gayet ucuza geliyordu ama gümrük masrafını ekleyince astarı yüzünden pahalıya geliyordu. Yurtdışından değil yurtiçinden çözmeye karar verdim. Daha önce pleksi üretimi yapan bir firmada çalışmışlığım olduğu için bu ürünü nasıl tedarik edeceğimi az çok biliyordum. Reklamcılar, tabelacılar bu konuda destek olabilirdi. Birkaç firma belirleyip fiyat istedim. İlgilenen tek bir firma oldu ve pazarlık yapmadan siparişi verdim. İlk etapta ürünü yanlış üretselerde hemen gereğini yaparak doğrusunu üretip gönderdiler.

Resim Resim

Resim Resim

Ana kalemler artık hazırdı. Artık ince ayrıntılara ve görsel bilgilere odaklanmaya sıra gelmişti. Bu arada taban ahşabına mat bir cila da yaptırmayı ihmal etmedim ve garajdaki bir aracı kabaca yerleştirdiğimde çıkan sonuçtan memnun kaldım. Son detay olan F1 resmi logo ile kısaca araç ve pilotun detaylarını içeren etiket tasarımına sıra geldi. Bunun için etiketleri taban ahşabında nereye yapıştıracağımı belirledikten sonra ölçülerini, rengi, yazı karakterini tasarladıktan sonra basılması için matbaalardan destek alındı.

Resim Resim

Resim Resim

Etiketlerin yapıştırılmasından sonra çıkan görseller için yukarıdaki birkaç modeli incelemeniz yeterli.Koleksiyona başladıktan sonra sabırla ve büyük titizlikle devam ettirdiğim süreç halen eksikler olsa da epey yol katetti. Aşağıda süreç içinde nereden nereye gelindiği daha net resimler takip edilerek görülecektir.

Resim Resim

Resim Resim

Bu yazının ilk yazıldığı gün koleksiyonun ulaştığı sayı 45 şampiyondu. O gün için 23 Dünya şampiyonu daha garajdaki yerine yerleşmeyi bekliyordu. Ama azim var ve ömrümüz yeterse paramız yeterse ve modeller üretilirse tamamlamayı hedefledim. Yola çıkışımın ana teması buydu zaten. Adı üstünde bu bir koleksiyon. Bugüne kadar henüz garajda yerini almayan 5 dünya şampiyonu (1966-1967-1985-1987-2020) kaldı. Yukarıdaki tabloda koyu renk ile işaretli olan şampiyonlar ile henüz vuslat sona ermedi. Fikir vermesi açısından koleksiyon için harcadığım bedel ise şuan için toplam 5.038 Euro.

Resimlerin sitede çok kaliteli görünmediğinin farkındayım. Ancak emin olun çıplak gözle araçları izlemenin keyfine diyecek yok. Tabi meraklısı için : )

Resim Resim

Resim Resim

Sabırla okuyanlara teşekkürler : ) Detaylar için www.gokhanuzunoglu.com sitesinde de arada güncelleme yapmaya devam edeceğim.

mesaj için SANGOK teşekkür aldı- 5:
Berent TURAN, Musa Can ÇİL, Serdar Gökhan, sui_cast1, youth_peer
SANGOK
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

SANGOK rep puani yok

İletiYazar: sui_cast1 » 15 Nis 2021, 23:42

Çok güzel bir anlatım. Tema seçimi, ilerleyiş , bunlarda etken olanlar vs.
Çok güzel bir sergileme çabası. Sergileme standatları, akrilik muhafazalar, şampiyonların yılları ve adlarının yazıldığı etiketler vs..
Çok güzel, örnek olabilecek bir paylaşım.
Hobide eskisiniz belli ki ama forumumuz için yeni bir soluk paylaşımınız.
Kendi adıma teşekkür eder, diğer hesabımdan da rep vereceğimi belirterek saygılarımı sunarım.
Elinize sağlık.
:+1:
Kullanıcı avatarı
sui_cast1
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 3
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 265
sui_cast1 rep puani yoksui_cast1 rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 16 Nis 2021, 05:06

Öncelikle hoşgeldiniz demek isterim, benim de bir solukta okuduğum bir tanıtım yazısı olmuş. Keyifle okumamda F1 yarışlarına ilgimin olması da etken tabii ki ama ben sizin aksinize Schumi taraftarıydım :) Bu arada 1998 yılında üniversite öğrencisi olduğunuza göre aynı yaşlardayız, ben de üniversite 3. sınıftaydım '98'de.

Modeller için sergileme yönteminiz harika bence, ayrıca hobiye olan tutkunuzu da çok iyi yansıtıyor. Bu seçkin hobi kesinlikle tutkuyla ve emekle yapılacak bir uğraşı, hele ki günümüzdeki maddi koşulları düşünürsek. Ben 11 sene kadar önce hobiye başladım, o yıllar ile bugünleri karşılaştırıyorum da sadece kur değil model fiyatları da çok arttı. Ben de koleksiyonumun neredeyse tamamını ebay üzerinden yurtdışından tedarik ettim, Japonya'dan model almışlığım da oldu Tayland'dan da. Sizin yazdıklarınızı çok iyi anlıyorum, gümrük vergisi tek dert olsa keşke; gümrük memurunun ruh haline göre kutuyu kontrol için falçata darbesi atmasından tutun ne endişeler oluyor o kargonun gelişine kadar. Yazacak ve paylaşacak çok şey var, umarım forumda paylaşımlarınızı keyifle okuruz :)

Bu arada ben mi göremedim ama yaş ve isim bilginiz yer almıyor galiba profilde, hitap açısından sıkıntı olmaması için bu bilgileri de eklerseniz iyi olur. Tekrar hoşgeldiniz diyerek keyfli paylaşımlar dilerim.
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 93
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 98
Rep Puani: 4545
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: SANGOK » 16 Nis 2021, 14:17

Sanırım benim bilgisayarımda ya da şuan forum sitesinde bir sorun var. Zira alıntı yaparak mesaj yaz linkini göremiyorum ya da bulamıyorum. sevgili sui_cast1 ve Erdem arkadaşlarıma teveccühleri için çok teşekkür ediyorum.

Yaşım 43. Maalesef forumda üye ayrıntıları kısmını da bulamadığım için bilgileri güncelleyemedim. Sorun çözülür çözülmez ayrıntıları ilgili bölümde güncelleyeceğim.

Koleksiyonumun bir diğer detayı ve yorucu kısmını da not edeyim. Ben koleksiyona kattığım aracı pilot hangi yarışta şampiyonluğunu ilan etmişse o yarışa ait olanı bulup alıyorum. Örneğin şuan 2020 şampiyonu Lewis Hamilton'un şampiyonluğunu ilan ettiği yarış olan Türkiye GP aracını alıyorum. Henüz üretilmedi ama ön siparişini verip sıraya girdim diyelim. Örneğin TR yarışında Hamilton yağmur lastikleri ile şampiyon oldu. Dolayısı ile gelecek modelde bu yağmur lastiği olacak gibi gibi...

Modelleri döner tabla üzerinde yüzlerce fotoğraf çekerek hızlandırılmış bir video yapmayı düşündüm ama fotoğrafları büyük bir uğraşla çekmeme rağmen video yapma konusunu bir türlü halledemedim. Her araç döner tablada 1 tur döndükten sonra diğer araca evrilecek gibi bir şey. Ama henüz elim gitmedi : )

mesaj için SANGOK teşekkür aldı- 2:
Erdem, sui_cast1
SANGOK
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

SANGOK rep puani yok

İletiYazar: SANGOK » 16 Nis 2021, 14:22

Resim Resim

Resim Resim

Bu şekilde toplam 11 bin resim var : ) Ne zaman birleştirip bir video yaparım bilmiyorum.

mesaj için SANGOK teşekkür aldı- 3:
Erdem, Serdar Gökhan, sui_cast1
SANGOK
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

SANGOK rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 19 Nis 2021, 15:58

Roman okur gibi okudum. Çok güzel özetlemişsiniz süreci. Gerçekten büyük bir emek var ortada. Tema çok güzel olmuş Takım tırlarını da eklemeyi düşünüyor musunuz? Güle güle sergileyin hepsini. :inlove: :nazar: :+1:
Modelcilik bir tutkudur...
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 2
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 2
1/64 Model sayısı: 106
1/72 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 126
Rep Puani: 3945
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: barkas » 21 Nis 2021, 22:01

Modeller ve sergileme fikriniz gerçekten çok başarılı.

Ellerinize sağlık. Keyifle seyredin, sergileyin.
Kullanıcı avatarı
barkas
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

İsim: Hikmet GÖRKEM
1/18 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 6
1/64 Model sayısı: 200
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 10
barkas rep puani yok

İletiYazar: sasuta » 25 Nis 2021, 16:05

Çok güzel bir tema ve kolleksiyon. İyi günlerde izlemeniz dileği ile...
.

My Diorama: SaSuTa Diecast Garage: "Kiminin Hayâlleri, Kiminin Gerçekleri"[/center]
Kullanıcı avatarı
sasuta
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Suat
1/18 Model Sayısı: 21
1/87 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 11
Toplam Model Sayısı: 32
Rep Puani: 175
sasuta rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 02 May 2021, 12:52

Nereden başlayıp yazsam diye çok düşündüm. Öncelikle;

Uzun zaman sonra bu kadar kaliteli bir konu ilk defa görüyorum. Okurken büyük keyif aldığımı belirtmeliyim.
Emeğinize ve temanıza hayran kaldım. Nokta atışı bir seri olmuş, umarım eksiklerinizi de en kısa sürede tamamlarsınız.
Modellere yaptırdığınız etiketlerden, ahşaplara kadar muazzam görünüyor. Sadece tek tek koyduğunuz dolabın kalınlığı 43 ölçeğe göre biraz fazla olmuş diye düşünüyorum.
Forum konusuna gelecek olursam da, evet bazı sıkıntılar mevcut forumun alt yapısında bu da sitenin çok eski olmasından ve bazı kodların değiştirilemiyor olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Daha hızlı paylaşım yapılabilen yeni bir platform kurma düşüncemiz var ama ne zaman hayata geçer ???

Sizi aramızda görmekten mutluluk duyduğumu belirterek, keyifli forumlar dilemek istiyorum. Elinize, emeğinize sağlık tekrar. :sapka: :drinksb:
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 100
1/87 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 3155
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir